Kaple v galerii?

Patrik Hábl, Benedikt Mohelník OP,
Norbert Schmidt, Martin Vaněk
debatní večer o současném umění a spiritualitě
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
pondělí 17. června 2013 v 19:00 hodin

U příležitosti aktuální výstavy Patrika Hábla Transformace krajiny se uskuteční přímo v instalaci jeho prostorového obrazu v nejvyšším patře věže centra DOX debata malíře, teologa a historika umění. Debatní večer se odrazí od otázky, proč vlastně malíř označil své dílo jako „Kaple“? Není to nemístná pseudosakralizace neutrálního galerijního prostoru? Nebo je název jen poukazem k tomu, že přece každé dobré umělecké dílo člověku otevírá dosud neznámé rozlehlé prostory? Jak je to vlastně dnes se vztahem umění k něčemu, co nás přesahuje? K něčemu, co nazýváme nesměle havlovsky „horizont horizontů“ nebo „hlubina bytí“ nebo jen transcendence či spiritualita? A neukazují se pokusy podobné Háblově aktuální instalaci v DOXu nakonec jen jako prázdné náhražky náboženství? Nehrají tu (oprávněně či neoprávněně?) galerie a muzea roli jakýchsi pseudokostelů naší doby?

Debatě předchází v 18:00 hodin komentovaná prohlídka s Patrikem Háblem výstavou Transformace krajiny.

Malíř a grafik Patrik Hábl (* 1975) vystudoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Jeho tvorba je výsadně abstraktní, oscilující na pomezí malby a grafiky. Výstavě v pražském DOXu bezprostředně předcházela umělecká intervence v kostele Nejsv. Salvátora v Praze, kde svými díly zakryl po dobu postní všechny barokní obrazy.

Teolog Benedikt Mohelník OP (* 1970) vstoupil do dominikánského řádu v roce 1989. Studoval na Teologické fakultě UP v Olomouci, na generálním studiu České dominikánské provincie a postgraduálně na Teologické fakultě univerzity ve Fribourgu ve Švýcarsku. V současné době je odborným asistentem na KTF UK v Praze, kde vyučuje teologii svátostí. Je iniciátorem platformy Dominikánská 8, zaměřené na kulturní a vzdělávací aktivity při pražském dominikánském klášteře. V roce 2006 a znovu 2010 byl zvolen provinciálem České dominikánské provincie.

Historik umění Martin Vaněk (* 1982) vystudoval dějiny umění a český jazyk a literaturu na FF MU v Brně. Působil jako kurátor sbírky starého umění v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Nyní pracuje v metodickém centrum Moravské galerie v Brně, zaměřeném na způsoby prezentace umění ve výstavním prostoru. V této souvislosti je jeho zájmem současný status středověkých uměleckých artefaktů.

Debatu moderuje architekt Norbert Schmidt (* 1975), vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK a redaktor teologické revue Salve.

 

foto © Petr Neubert

 

Debatní večer připravili:
Centrum současného umění DOX, Centrum teologie a umění při KTF UK
a časopis Art and antiques.

           

 

 

virtuální prohlídka výstavou Patrika Hábla Transformace krajiny v pražském DOXu
autor: Martin Kacvinský
pro zvětšení na celou obrazovku klikněte na třetí symbol zprava

 

 Záznam debaty na vimeo.com najdete zde.

 

Ohlasy a souvislosti:

Tvorba, spirituální obsah umění a advent Patrika Hábla
Český rozhlas, Radiožurnál 7. prosince 2013

Církve v postsekulární společnosti
Český rozhlas 23. června 2013

Magdaléna Trusinová: Kaple malíře a grafika Patrika Hábla v Galerii DOX
Český rozhlas 1, Radiožurnál, Křesťanský týdeník 8. června 2013

Josef Vomáčka: Hábl vytvořil nejlepší pražskou současnou kapli
Česká televize 24, 5. června 2013

Portrét: Patrik Hábl
Česká televize, Artmix 5. června 2013

Výstava Patrika Hábla v DOXu
Český rozhlas Vltava, 21. května 2013

 

foto © Martin Staněk