Otevírat staré kostely

Petr Bergmann, Líza Faktorová, Vladimír Ondrejovič
moderuje Martin Bedřich
panelová debata – uvedení knihy
Dominikánská 8, barokní refektář
vstup Jalovcová 2
čtvrtek 9. května 2024 v 19:30 hodin

ZÁZNAM DEBATY

Jak vnášet život do sakrálních památek na periferii? Český i slovenský venkov je plný polozapomenutých chátrajících románských, gotických i barokních pokladů. V těchto malebných církevních památkách se však scházívá jen pár babiček a mnohde ani to ne. Jak s takovými stavbami dnes nakládat? Jak k nim přitáhnout pozornost? Čím mohou obohatit dnešního člověka? Jak jejich krásu odhalit ostatním? Že to není mission impossible, ale naopak dokonce radost, si ukážeme na příkladu známé slovenské Gotické cesty, skupiny vysočinských kostelíků pod hradem Lipnice a příkladů z Broumovska.

Večer s diskusí i promítáním se koná u příležitosti vydání knihy Podlipnické kostely, studie, úvahy, dokumenty mapující mimo jiné dvacet let činnosti sdružení Přátelé podlipnických kostelů.

Petr Bergmann je manažer v kultuře, kurátor, vydavatel a regionální písmák. Na Broumovsku se od roku 2000 podílel na občanských iniciativách za záchranu Broumovské barokní skupiny kostelů . V roce 2016 založil Institut regionální paměti, produkuje výstavy a sestavuje a vydává publikace o historii a umělcích severovýchodních Čech se zaměřením na Broumovsko a Krkonoše.

Líza Faktorová je historička umění, od roku 2001 je předsedkyní obecně prospěšné společnosti Přátelé podlipnických kostelů. Momentálně pracuje jako kurátorka výtvarných sbírek Blatského muzea v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí.

Vladimír Ondrejovič je architekt a člen sdružení Gotická cesta, působícího v regionech Gemer a Malohont. Od roku 2017 se podílí na kulturně-vzdělávacích aktivitách Gotické cesty a vyhledává možnosti, jak zužitkovat profesní znalosti ve spolupráci s angažovanými samosprávami, církevními sbory a aktivními partnery sdružení.